Rozważanie na II Niedzielę Wielkanocną.
|

Rozważanie na II Niedzielę Wielkanocną.

Najniebezpieczniejszym wrogiem wiary i miłości jest zwątpienie, nieufność, paraliżujące pytanie: Czy przypadkiem wszystko nie było oszustwem lub samooszukiwaniem? Przytaczane racje i dowody też nie pomagają iść dalej, ponieważ i one zarażone zostały z czasem zwątpieniem. Pomóc tu może tylko wielkie, wszystko zmieniające doświadczenie: objawienie się samej prawdy lub spontanicznie udzielanie się miłości. Święty Tomasz dostąpił…

WIGILIA PASCHALNA – ROZWAŻANIA.
|

WIGILIA PASCHALNA – ROZWAŻANIA.

Po wyjściu z niewoli egipskiej Izrael obchodził noc paschalną, noc wyjścia z Egiptu, jako „noc czuwania na cześć Pana”. Kościół świętuje nową Paschę. Jest nią Chrystus, który „został ofiarowany jako nasza Pascha. Jest On bowiem prawdziwym Barankiem, który zgładził grzechy świata”. Prowadzi nas do rzeczywistej wolności, której znakiem i obietnicą było uwolnienie wybranego narodu z…

Wielka Sobota.

Wielka Sobota.

Jezus umarł rzeczywiście. Zstąpił na dno lud nędzy. Jako zwycięzca wkroczył w krainę śmierci. Ale tym samym odebrał jej gorycz i tragizm. Wiemy i wierzymy, że pozostając w łączności z Chrystusem, wraz z Nim zwyciężymy śmierć. Prawda ta musi przejawiać się w naszym codziennym życiu: radości, którą rodzi nadzieja i miłość.

Liturgia na cześć Męki Pańskiej – Rozważanie.
|

Liturgia na cześć Męki Pańskiej – Rozważanie.

Chrystus Pan przez paschalne misterium swojej błogosławionej męki, zmartwychwstania i chwalebnego wniebowstąpienia dokonał dzieła odkupienia człowieka i doskonałego uwielbienia Boga, Przez to misterium, umierając zniweczył naszą śmierć, a zmartwychwstając przywrócił nam życie. I dlatego Święte Triduum Paschalne stanowi punkt szczytowy całego roku liturgicznego. Przebity za nasze grzechy. Czwarta Pieśń Sługi Pańskiego zaczyna się od słów…

Święte Triduum Paschalne
|

Święte Triduum Paschalne

Dziś wieczorem rozpoczniemy obchód największych tajemnic w dziejach świata. Dziś wieczorem w naszych parafiach Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczniemy Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego. Ten święty czas jest szczytem całego roku liturgicznego – należy więc postarać się przeżyć go jak najlepiej i jak najlepiej do niego przygotować. Czym ono tak dokładnie jest? Są…

Rozważanie na Mszę Wieczerzy Pańskiej.
|

Rozważanie na Mszę Wieczerzy Pańskiej.

Przepisy o Wieczerzy paschalnej. Pierwotnie Pascha była świętem pasterskim. W Izraelu obchodzono ją (razem ze Świętem Przaśników) na pamiątkę wyjścia z Egiptu. Wydarzenie to uobecniało się dla każdego pokolenia, gdy co roku spożywano złożonego w ofierze baranka, rozważając z wdzięcznością uwolnienie z niewoli egipskiej. To uobecniające wspomnienie wielkiego wydarzenia zbawczego pogłębiło nadzieję na jeszcze większe,…

Msza Krzyżma
|

Msza Krzyżma

18 kwietnia 2019 r., w Wielki Czwartek, o godz. 10.00 w katedrze rzeszowskiej odbędzie się Msza Krzyżma. Podczas Mszy św. Biskup Rzeszowski pobłogosławi olej chorych i olej katechumenów oraz poświęci olej krzyżma, który jest używany m.in. podczas udzielania sakramentu chrztu, bierzmowania i święceń kapłańskich. W Wielki Czwartek zapraszamy Liturgiczną Służbę Ołtarza na godz. 10 do…

Rozważanie na Niedzielę Palmową.
|

Rozważanie na Niedzielę Palmową.

Jeszcze dziś dla wielu Kościół jest zbędny. Można go lekceważyć, prześladować. W życiu Kościoła istniały różne okresy, bywało, że okazał się słaby. Bywało również, że chciał panować, posuwał się niekiedy do triumfalizmu. Fakty takie będą zawsze złem, bo fałszują oblicze Kościoła, niosą zgorszenie. Królestwo Boże, które Jezus zapowiada, jest dla ubogich. On sam był ubogi…

Zaproszenie na Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu.

Zaproszenie na Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu.

Misterium Męki Pańskiej – 5 dni z Jezusem w Jerozolimie. Poruszające wydarzenie przybliżające wydarzenia sprzed niemal 2000 lat, od uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy do śmierci na Golgocie. Misteria swoją tradycją sięgają czasów średniowiecza, a dokładniej mówiąc X wieku po Chrystusie, zaś największą popularność zyskały w XIII i XIV wieku. Wywodzą się one z dramatu…

Rozważanie na V Niedzielę Wielkiego Postu.
|

Rozważanie na V Niedzielę Wielkiego Postu.

Winę należy odpokutować, przestępstwo winno być ukarane. Taki porządek wydaje się normalny. Ale czy kara jest rzeczywiście pokutą, która wszystko naprawia? Kto może określić wielkość kary? Niełatwo jest nad tymi problemami dyskutować rzeczowo. Zło należy wytępić z korzeniami, takie hasła słyszy się w kołach tzw. „sprawiedliwych”. Ale gdzie leży korzeń zła? Zarzucono Jezusowi, że trzyma…